فیلتر


تبلت گرافیکی، قلم نوری و مانیتور طراحی

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448
1 2

.

تبلت‌های گرافیکی، قلم‌های نوری، مانیتورهای طراحی و قلم‌های دیجیتال ابزار اصلی نقاشی دیجیتال محسوب می شوند. در فروشگاه دیوند می‌توانید انواع این وسایل را از برندهای معتبری مانند هویون (Huion)، وکام (Wacom) و ایکس‌ پی‌ پن (xp-pen)، با اطمینان خاطر خریداری کنید. توصیه می‌کنیم حتما مطلب آشنایی با تبلت‌های گرافیکی و بررسی ۱۰ نکتهٔ مهم در هنگام انتخاب و خرید را مطالعه کنید. همچنین برای اینکه خرید بهتری داشته باشید به نکات زیر توجه نمایید:

تبلت گرافیکی یا قلم نوری به یک وسیله مشابه اشاره می‌کنند. وسیله‌ای که می‌تواند جایگزین ماوس باشد و انجام کارهایی مانند نوشتن، طراحی، نقاشی و امضا کردن را ممکن سازد. این وسیله از یک قلم و یک صفحه کار تشکیل شده است. قلم در واقع همان چیزی است که به قلم نوری معروف است چون نسخه‌های اولیه و ابتدایی آن روی مانیتور کار می‌کردند و از پرتو نور مانیتور برای موقعیت یابی استفاده می‌نمودند، ولی نسخه‌های امروز عملکرد به طور کامل متفاوتی دارند و به همین خاطر نام قلم دیجیتال را به خود گرفته‌اند ولی بنا به عادت بسیاری همچنان با واژه قلم نوری آشناتر هستند. صفحه کار یا چیزی که به طور تخصصی‌تر به آن تبلت گرافیکی می‌گوییم صفحه ای است که قلم روی آن حرکت می‌کند و اطلاعات عملکرد قلم را به کامپیوتر منتقل می‌سازد.

مانیتورهای طراحی نسخه کاملتری از تبلت گرافیکی هستد. در این دستگاه‌ها به جای اینکه با قلم دیجیتال (قلم نوری) روی صفحه تخت کار شود برروی یک مانیتور مخصوص کار به انجام می‌رسد. این موضوع کارکردن را برای استفاده کننده ساده‌تر می‌کند ولی در مقایسه این دستگاه‌ها قیمت‌های به مراتب بالاتری دارند.<

اگر می‌خواهیدانتخاب بهتری میان این دو داشته باشید، می‌توانید مقاله تبلت گرافیکی یا مانیتور طراحی! کدام را بخریم؟ را مطالعه کنید.

انتخاب قلم نوری مناسب به حوزه فعالیت شما بستگی دارد. اگر طراح هستید و مثلا ساعت‌های زیادی را می‌بایست به کار در برنامه‌ای مانند فوتوشاپ (Photoshop) بگذارنید بنابر این یک تبلت گرافیکی بزرگتر که نقطه اتکا بیشتری به دستتان بدهد مناسب‌تر است ولی اگر ساعات کمی نیاز به استفاده از قلم نوری دارید اندازه‌های کوچکتر نیز می‌توانند جوابگوی شما باشند. همچنین اگر قلم نوری را برای تدریس می‌خواهید، بستگی به اینکه در هنگام تدریس به نوشتن زیاد نیاز دارید یا تنها به علامت گذاری یا نوشتن‌های کوتاه روی اسلاید اکتفا می‌کنید، بزرگی و کوچکی سطح می‌تواند اهمیت متفاوتی برای شما داشته باشد. اگر طراح فرش هستید به شما توصیه می‌کنیم حتما از مانیتورهای طراحی بزرگ و حتی در صورت امکان نسخه‌های با کیفیت نمایش 2.5K یا 4K بهره‌بگیرید تا تسلط بیشتری بر جزییات بیابید.

در خصوص برندها نیز لازم است بدانید که در سال‌های گذشته انحصار تولید تبلت گرافیکی، قلم نوری و مانیتورهای طراحی با کیفیت در دست شرکت وکام(Wacom) بود. ولی با پدیدار شدن تولیدکنندگانی چون هویون (Huion) و ایکس پی‌پن (XP-Pen) این انحصار از بین رفت. هرچند که همچنان وکام یک تولیدکننده بسیار باکیفیت در سطح جهانی محسوب می‌شود ولی قیمت به مراتب بالای محصولات آن نسبت به رقبای جدید و همچنین رشد خیره‌کننده کیفیت تولیدات این شرکت‌ها باعث شده که بخش بزرگی از بازار جهانی این محصولات از دست وکام خارج شود.

پیشنهادات دیوند برای خرید تبلت گرافیکی و قلم نوری را می‌توانید در مقاله بهترین تبلت گرافیکی و قلم نوری برای خرید کدام است؟ بیابید.

 

سوالات متداول:

.

محصولات وکام، هویون، ایکس‌ پی پن ساخت کدام کشور هستند؟

وکام یک شرکت ژاپنی هست و هویون و ایکس‌ پی پن چینی هستند.

 

میزان حساسیت فشار قلم یا Pen Pressure در مشخصات تبلت گرافیکی و مانیتور طراحی چه چیزی را نشان می‌دهد؟

زمانی که شما از قلم عادی استفاده می کنید، میزان فشار شما در پررنگ‌تر شدن یا کم‌رنگ‌تر شدن اثر قلم برروی کاغذ تاثیر دارد. در قلم‌‌نوری این کار شبیه سازی می شود. زمانی که می‌گوییم قلم قدرت تشخیص فشار تا ۸۱۹۲ سطح را دارد یعنی تا این میزان درجه می‌تواند میان اندازه فشار وارد شده تفکیک قائل شود. به این ترتیب نرم‌افزاری که از آن استفاده می‌کنید، مثلا فوتوشاپ، می‌تواند میزان پررنگ بودن خطوط و نقاط را شبیه سازی کند. هر چه عدد فشار قلم بالاتر باشد بهتر است، زیرا نشان از حساسیت بیشتر دارد. برای کارهای طراحی حتما قلم نوری با ۸۱۹۲ سطح را در نظر بگیرید. برای کارهایی مانند نوشتن یا تدریس، حساسیت به فشار کمتر نیز مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 

پارامتر LPI در مشخصات تبلت گرافیکی و مانیتور طراحی چه چیزی را نشان می‌دهد؟

اصطلاح LPI مخفف Lines Per Inch است و معیاری برای دقت دستگاه است. فرض کنید برروی صفحه تبلت گرافیکی یا مانیتور طراحی شما تعدادی خطوط فرضی وجود داشته باشند که تداخل قلم با هرکدام از آنها یک نقطه را روی صفحه نمایشگر به وجود می آورد. اگر LPI شما عدد فرضی دو باشد یعنی زمانی که به میزان یک اینچ قلم خود را حرکت می‌دهید دو خط را قطع می‌کنید و به این ترتیب دو نقطه روی صفحه نمایشگر نمایش داده می‌شوند. قطعا چنین چیزی فاجعه است چون شما انتظار یک خط صاف دارید و نه دو نقطه که فقط ابتدا و انتهای خط را نشان می دهند. حال اگر LPI به ۱۰ برسد شما با حرکت قلم نوری به میزان یک اینچ شاهد ۱۰ نقطه در کنار هم برروی نمایشگر خواهید بود. اینطوری نتیجه بهتر شد، هرچند خط پیوسته‌ای ندارید ولی دستکم نمایی از خط را به صورت یک خط چین خواهید دید. میزان LPI شما هرچقدر بالاتر برود این نقاط پیوسته تر و دقیق‌تر خواهند بود. دقت در زمان کشیدن خطوط دارای انحنا بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. تقریبا تمام تبلت‌های گرافیکی و مانیتورهای طراحی امروزی میزان LPI بالای ۲۰۴۸ دارند. اگر برای کار طراحی حرفه‌ای می‌خواهید دستگاه‌هایی با میزان ۵۰۸۰ را انتخاب کنید.

 

میزان RPS در مشخصات تبلت گرافیکی و مانیتور طراحی چه چیزی را نشان می‌دهد؟

اصطلاح RPS مخفف عبارت Report Rate Speed به معنی سرعت نرخ گزارش‌دهی است. به بیان ساده‌تر این عدد نشان می‌دهد که در هر ثانیه چند بار اطلاعاتی مانند موقعیت قلم نوری بر روی صفحه کار، به کامپیوتر منتقل می‌شود. بدیهی است که هر چه میزان این عدد بالاتر باشد بهتر است. فرض کنید اگر مقدار این پارامتر ۱ باشد، یعنی تنها یک بار در ثانیه اطلاعات منتقل می‌شوند، در این صورت، زمانی که قلم را با سرعت حرکت می‌دهید بسیاری از نقاط از دید کامپیوتر و نرم‌افزار دور می‌مانند و خطوط ترسیمی دقیق نیستند. حالا اگر این عدد به ۱۰ بار در ثانیه برسد دقت ۱۰ برابر بیشتر می‌شود. اکثر دستگاه‌های امروزی نرخ گزارش دهی بالای ۲۰۰ دارند.

 

پشتیبانی از زاویه قلم در تبلت های گرافیکی چیست؟

زمانی که با قلم روی کاغذ کار می کنید، زاویه دادن به قلم باعث ضخیم تر شدن خط می‌شود. تبلت‌های گرافیکی که از حالت زاویه قلم پشتیبانی می‌کنند اجازه می‌دهند تا ضخیم شدن و نازک شدن خطوط در نرم افزارها شبیه سازی شود.

 

نمی دانم آیا رایانه من توانایی استفاده از تبلت گرافیکی یا مانیتور طراحی را دارد و قدرت CPU و رم آن کافی است؟

تبلت‌های گرافیکی و قلم نوری عملکردی دقیقا مانند ماوس و کیبورد دارند. در واقع آنها صرفا یک ورودی هستند. بنابر این همانگونه که هیچ وقت نگران این نیستیم که کامپیوتر ما توانایی استفاده از ماوس یا کیبورد را داشته باشد در مورد تبلت گرافیکی هم چنین است بنابر این در این خصوص نیازی نیست نگران باشید. اما در مورد مانیتورهای طراحی باید مطمئن شوید که کارت گرافیکی دستگاهتان قابلیت پشتیبانی از دو یا چند مانیتور همزمان را داشته باشد (تقریبا امروزه تمامی کارت‌های گرافیکی حداقل از دو نمایشگر پشتیبانی می‌کنند). همچنین اگر مانیتورهای طراحی با وضوح تصویر بسیار بالا مانند 2.5K یا 4K موردنظرتان است باید از توانایی رایانه و کارت گرافیکی برای پشتیبانی از این رزولشن‌ها مطمئن شوید.

.

از کجا بدانم تبلت گرافیکی و قلم نوری یا مانیتور طراحی در نرم افزار موردنظر من کار می‌کند؟

تبلت گرافیکی و مانیتور طراحی درست مانند کیبورد و ماوس دستگاهی برای انتقال ورودی از کاربر به کامپیوتر هستند. بنابر این همانطور که کیبورد و ماوس در همه برنامه‌ها کار می‌کنند قلم نوری هم همین وضعیت را دارد. مهم نیست نرم‌افزاری که استفاده می‌کنید Photoshop، Corel Draw، Blender, Maya باشد یا یک نرم افزار اداری یا حسابداری. در همه آنها قابلیت استفاده از تبلت گرافیکی، مانیتور طراحی و قلم نوری وجود دارد. کافی است آن را متصل سازید و برای اطمینان بیشتر درایور به روز مربوط را نصب کنید.

 

مطالب مرتبط با خرید تبلت گرافیکی، قلم نوری و مانیتور طراحی

 آشنایی با انواع تبلت‌های گرافیکی (طراحی) و قلم‌های نوری

تبلت گرافیکی یا مانیتور طراحی! کدام را بخریم؟

بهترین تبلت گرافیکی و قلم نوری برای خرید در سال ۱۴۰۳ کدام است؟

چرا عکاسان روز به روز بیشتر به استفاده از تبلت‌ گرافیکی و قلم‌ نوری، متمایل می‌شوند؟

 

مطالب مرتبط با نقد و بررسی تبلت گرافیکی، قلم نوری و مانیتور طراحی

مقایسهٔ دو تبلت گرافیکی از هویون: HS610 vs H610X

نقد و بررسی مانیتور طراحی هویون مدل Kamvas Pro 24 (4K): دوستی برای هنرمندان و رقیبی برای وکام

نقد و بررسی مانیتور طراحی هویون مدل Kamvas Pro 16 (2.5K): چالشی برای سلطهٔ وکام در بازار تبلت‌های گرافیکی

 

مطالب مرتبط با مسائل فنی

درک مفهوم رنگ دقیق در مانیتور طراحی هویون

هر تبلت گرافیکی یا مانیتور طراحی هویون، از کدام قلم دیجیتال استفاده می‌کند؟